Film, či kniha?

Autor: Katarína Randová | 23.11.2014 o 8:26 | (upravené 23.11.2014 o 13:25) Karma článku: 3,36 | Prečítané:  545x

Príbeh. Fantázia. Dobré spracovanie. Zážitok z oboch je silný. 

Film je natočený podľa skutočného príbehu a postavy sú reálne. Úvod filmu, o ktorom by ste to nepovedali.. že bude silno zážitkový... že sa pri ňom zamyslíte nad vlastným životom... že bude v mnohých situáciách evokovať momenty z našej minulosti... Film tak silný, že rozjatrí starú ranu... a niektoré sú úplne nezaujímavé a neupútajú takmer ničím.

Film. Kniha. Silné príbehy striedajú slabé rovnako ako romantika tragédiu. Postavy, zápletky a deje. Čo je silnejší zážitok? Klasická kniha alebo moderný film? Kniha dáva priestor snílkom. Ľuďom s fantáziou. Čítať knihu je ako skladať puzzle. Každá postava je na začiatku hmlistá. Postupne si vytvárame obraz. To všetko s pribúdajúcimi písmenkami. Predstavujeme si farbu vlasov, farbu očí, akú má postavu, aká má charakter. Naproti tomu film nás o toto oberá. No dobre načasovaná hudba v nás zobudí a podporí silný emocionálny zážitok.

Čo ale má kniha a film spoločné? Obe nám dávajú možnosť prežiť cudzí príbeh. Príbeh, ktorý na svojom konci už nie je cudzí. Je náš. Privlastníme si ho. Lebo sme ho videli. Lebo sme ho čítali. Lebo sme každý moment prežili s hlavnou postavou. Lebo takmer v každom príbehu je niečo z nášho života. Nejaké pojítko. Niečo nás rozveselí, niečo otvorí starú ranu... príbehy sú magické . Majú svoje fluidum, svoj život. Romány napísané pred 100 rokmi budú mať rovnakú hodnotu aj o ďalších 100 rokov. My si v ňom dnes nájdeme svoj nevydarený vzťah a budúca generácia nájde paralelu, ktorú tam my dnes nevidíme. Knihy majú svoj život. Svoje príbehy a postavy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real Madrid v šlágri remizoval s Barcelonou, gól strelil v úplnom závere

Otvárací gól strelil Luis Suárez, vyrovnal obranca Sergio Ramos.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.

SVET

Ako Trump za pár dní nahneval dve jadrové mocnosti

Trump sa pustil do telefonátov so svetovými lídrami.


Už ste čítali?